Rohkem kui 15 aastat kogemust

Metsa istutamine

Tehingut
500 +
Kogemust
15 a+

Rohkem kui 15 aastat kogemust

Metsa istutamine

Loe, miks metsauuendus ennast ära tasub ning kuidas seda läbi viia.

Telli metsamaa tasuta hindamine

Tehingut
500 +
Kogemust
15 a+
Partnerit
5 +

Metsa istutamine - metsauuendus

Metsa istutamine on üks peamisi metsauuenduse viise, mille käigus luuakse metsale uus põlvkond sihipärase puude istutamise teel. See on eriti oluline lageraie järgseks uuendamiseks või piirkondades, kus looduslik uuenemine ei ole piisav. Eestis on metsa istutamine laialt levinud praktika, mida toetatakse ka riiklikult – näiteks metsauuendustoetuste kaudu.

Metsa istutamine annab lisaks uue metsa kasvamisele metsaomanikule kontrolli puistu liigilise koosseisu, kvaliteedi ja kasvukiiruse üle. Hästi kavandatud istutus võimaldab kasvatada väärtuslikku ja kvaliteetset metsa, millel on kõrge majanduslik ja ökoloogiline väärtus.

Kokkuvõtte kiirvalik

Millal metsa istutada?

Parim aeg metsa istutamiseks Eestis on kevadel – aprilli lõpust juuni alguseni, kui muld on sulanud, soe ja niiske, kuid ei ole veel suvekuumust. Sügisistutust võib samuti teha, kuid see on riskantsem – taimel peab jääma piisavalt aega juurdumiseks enne talvekülmasid.

Millised puuliigid valida?

Puuliigi valik sõltub kasvukohatüübist (boniteediklass), mullastikust, piirkondlikest kliimatingimustest ja metsa majandamise eesmärgist. Eestis istutatakse kõige sagedamini;

  • Harilik mänd – sobib kuivematele ja valgusküllastele kasvukohtadele.
  • Harilik kuusk – eelistab viljakaid ja niiskemaid kasvukohti, talub paremini varju.
  • Kask – kiirekasvuline lehtpuu, sobib hästi pioneerliigina või segapuistutesse.

Sageli luuakse mitmeliigilisi segapuistusid, mis on vastupidavamad haigustele ja kliimamuutustele.

1. Metsataimede valik

  • Paljasjuursed taimed – istutatakse kevadel, vajavad kiiret istutamist peale transporti, kuna juured kuivavad kiiresti.
  • Potitaimed või plokktaimed – sobivad paremini suviseks või hilissügiseseks istutuseks. Need on kallimad, kuid parema ellujäämisvõimega.

2. Pinnase ettevalmistus

Pinnase ettevalmistus on istutuse õnnestumise oluline osa. Enne istutust tuleb eemaldada pindmine taimestik, kobestada mulda või teha mätaste eemaldamine, et taim saaks hea juurdumiskeskkonna. Tihti tehakse ka maapinna mineraliseerimist, näiteks ekskavaatoriga triibutamist või täpistöödel freesimist. Huumusrikastes ja turvastel aladel tuleb arvestada liigniiskuse ja umbrohtumisega.

3. Istutustehnikad

Istutustehnika saate valida vastavalt oma oskustele ja võimalustele, samuti vastavalt sellele, millist sorti metsataimed olete istutamiseks valinud. Levinud on kolm peamist metsa istutamise tehnikat:

  • Labidaga istutamine – sobib paljasjuurse materjali jaoks, täpne, kuid töömahukas.
  • Istutustoruga istutamine – sobib plokk- ja potitaimedele, kiirem meetod suurematel aladel.
  • Mehhaniseeritud istutamine – kasutatakse istutusmasinaid, efektiivne suurpindadel, kuid nõuab korralikku planeerimist.

Taimede kaitse ja hooldus pärast istutamist

Istutamisega töö ei lõpe – noorendiku eduka arengu tagamiseks on esimestel aastatel vajalik regulaarne hooldus. Taimede kaitseks saate kasutada järgmisi meetmeid:

  • Uluki- ja närilistekahjustused: Kasuta tüvekaitseid, repellente või vajadusel tõkkeid. Eestis kahjustavad noort metsa enim põdrad ja jänesed.
  • Võsalõikus ja valgustusraie: Kiiresti kasvavad lehtpuud (nt haab, lepp) võivad istutatud okaspuid alla suruda. Regulaarne valgustusraie aitab hoida soovitud liigid konkurentsivõimelistena.
  • Kastmine ja umbrohutõrje: Kuival kevadel või umbrohu all kannatavatel aladel võib osutuda vajalikuks kastmine või keemiline/mehaaniline tõrje.

Tüüpilised vead, mida metsa istutamisel vältida

Kõige sagedasemad vead on seotud vale puuliigi valikuga, vale istutussügavusega ja ebapiisava järelhooldusega. Kui taim istutatakse liiga sügavale, võib see lämbuda; liiga pinnapealsel istutusel kuivab see kiiresti läbi. Ja kui esimesed 3–5 aastat jäetakse hooldus unarusse, võib kogu istutusprojekti edu ohtu sattuda. Hooldus eriti algusaastatel on seega vähemalt sama tähtis kui metsa istutamine ise. Ehk, levinud vead, mida  metsa istutamisel vältida on:

  • Vale puuliik valele kasvukohale – tulemuseks aeglane kasv või kõrge suremus.
  • Vale istutussügavus – liiga sügavale istutatud taim lämbub, liiga pinnapealne taim kuivab.
  • Istutamine ülekuivanud pinnasesse või liiga kuiva taimega.
  • Ebapiisav hooldus esimese 3–5 aasta jooksul.

Metsa istutamise kasutegurid

Metsa tasub istutada igal juhul, kuid efektiivselt planeeritud metsauuendus toob ka paremad tulemused. Hea istutusplaan ja korrektne teostus tõstab tulevase metsa väärtust märgatavalt. Lisaks:

  • Suurendab metsa süsiniku sidumise võimekust.
  • Parandab elupaikade kvaliteeti ning toetab elurikkust.
  • Tõstab kinnistu väärtust 
  • Tulevastel põlvedel on rohkem metsa

Toetused ja riiklikud programmid

Erametsaomanikele on Eestis kättesaadavad erinevad toetused metsa uuendamiseks – sealhulgas metsataimede ostuks, istutustöödeks ja hoolduseks. Erinevaid toetusi jagavad näiteks PRIA ja Erametsakeskus. Oluline on enne töödega alustamist koostada plaan ja teha vajalike asutustega kooskõlastused.

Täpsemat infot metsauuenduse toetustest saate:

Kokkuvõte

Metsa istutamine on rohkem kui lihtsalt töö – see on investeering aastakümneteks. Targalt planeeritud ja õigesti teostatud istutustöö loob tugeva ja vastupidava metsa, mis kannab vilja majanduslikult, ökoloogiliselt ja sotsiaalselt. Eesti metsade tulevik sõltub just tänastest otsustest, et meil oleks ka tulevikus terved ja tugevad metsad. 

Lugege ka teistel teemadel meie lehel:

Küsi pakkumist

*Saates hinnapäringu nõustute, et Raiepartner võib teiega ühendust võtta.

Metsandus

Leidke omale sobiv metsandusalane teema ning tutvuge lähemalt.

Tutvuge lähemalt erinevate raieliikidega

Valige teie vajadustele ja soovidele vastav raieliik ning tutvuge teemaga lähemalt.

Valgustusraie

Valgustusraiet viiakse läbi peamiselt metsanoorendikes, et parandada puude valgus- ja toitainete kättesaamise tingimusi.

Harvendusraie

Harvendusraie on raieliik, mille eesmärk on samuti parandada puude kasvutingimusi ning vähendada nende omavahelist konkurentsi toitainetele.

Sanitaarraie

Sanitaarraiet teostatakse metsa tervisliku seisundi parandamiseks või kahjurite edasise leviku peatamiseks vastavalt vajadusele.

Turberaie

Turberaie on raieliik, kus raiet tehakse etapiviisiliselt, misläbi toimub metsa uuenemine järk-järgult säilitades parema loodusliku tasakaalu.

Valikraie

Valikraie on metsamajandamise tehnika, mille käigus raiutakse välja üksikud küpsed puud või väikesed puuderühmad, säilitades seejuures metsa pideva katte ja loomuliku mitmekesisuse.

Uuendusraie

Uuendusraie on raieliik, mille käigus raiutakse küpsetest puistudest puud eesmärgiga algatada metsa uus kasvutsükkel. 

Raietööd tellinud inimeste tagasiside

Lugege tagasisidet, mida vaid mõned meie rahulolevad kliendid on jätnud

Kuidas raieõiguse müük välja näeb?

Vali raieõiguse müügiks ning raietööde läbiviimiseks kogemustega metsafirma. Teostame raietööd õigeaegselt ning veendume alati, et kinnistu oleks ka peale metsaraiet parimas võimalikus seisukorras

raieõiguse müügi esimene samm

Võta meiega ühendust

Helistage, kirjutage või kasutage kontaktivormi, et meiega ühendust võtta ja pakkumist küsida
raieõiguse müügi teine samm

Teeme pakkumise

Teeme teile hinnapakkumise vastavalt teie kinnistul oleva metsatagavara väärtuses

Sõlmime tehingu

Sõlmime raieõiguse ostu/müügilepingu vastavalt kokkulepitud tingimustele

Viime läbi raietööd

Viime kinnistul läbi raietööd ja veendume, et kinnistu oleks ka pärast raietöid heas seisus

Soovite müüa raieõigust?

Ostame raieõiguse teie kinnistul

Ostame raieõiguse, teostame raietööd õigeaekselt, jättes endast maha korrektse raielangi ning eeskujulikus seisukorras väljaveoteed. Meie raiepatrull on teie kvaliteedigarantii. Usume ja praktiseerime jätkusuutlikku metsamajandamist igal sammul.

Jätke meile teie kinnistut puudutavad andmed, lisainfo ning oma kontaktandmed ning võtame teiega esimesel võimalusel ühendust ning alustame koostööd.

Raieõiguse ost

*Saates hinnapäringu nõustute, et Raiepartner võib teiega ühendust võtta.

Scroll to Top